Aktivt företag
Torseröd Vindkraftpark AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva drift och förvaltning samt utföra underhåll av vindkraftsanläggningar jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 35120 Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 9
- Postnummer & ort
- 53421 VARA
- Registrerat namn
- Torseröd Vindkraftpark ABReg 2019-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▼ 38,1 %Årets resultat
238 kr
▼ 59,0 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 19,6 %Eget kapital
123 tkr
▲ 0,2 %Soliditet
7,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
636 tkr
▼ 28,6 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 20,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 390 713 | 3 863 586 | 5 897 339 | 2 820 418 | 3 149 421 |
| Övriga externa kostnader | 2 399 842 | 4 095 742 | 5 895 587 | 2 815 324 | 3 149 070 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −9 129 | −11 702 | 1 752 | 5 094 | 351 |
| Resultat e. fin. poster | 238 | 581 | 2 827 | 165 | 76 |
| Resultat före skatt | 238 | 581 | 2 827 | 165 | 76 |
| Årets resultat | 238 | 581 | 2 247 | 165 | 76 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 257 760 | 257 760 | 171 420 | 85 600 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 1 319 664 | 1 704 791 | 2 593 039 | 1 282 606 | 754 600 |
| Kassa & bank | 635 847 | 891 146 | 1 140 962 | 614 370 | 297 612 |
| Summa tillgångar | 1 577 424 | 1 962 551 | 2 764 459 | 1 368 206 | 755 200 |
| Eget kapital | 123 307 | 123 069 | 122 488 | 120 241 | 120 076 |
| Långfristiga skulder | 352 403 | 257 903 | 170 958 | 85 140 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 101 714 | 1 581 579 | 2 471 013 | 1 162 825 | 635 124 |
| Soliditet (%) | 7,8 % | 6,3 % | 4,0 % | 9,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,9 mkr (2022) till 2,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 238 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 7,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vara
Andra registrerade bolag med säte i Vara.
- 30+ i Vara ABAB
- 3H i Vara ABAB
- 4est. 2014 AktiebolagAB
- 91 KVADRAT ABAB
- AB AgnesvillanAB
- AB gräv och entreprenad i skaraborgAB
- AB Hüllert MaskinAB
- AB KeepivaraAB