Aktivt företag
Tre Vind AB
Översikt
Bolaget skall bedriva produktion av vindkraftsenergi samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta aktier, värdepapper och därmed förenlig verksamhet, samt äga och förvalta fastigheter.
- Registrerat
- 5 juli 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 35120 Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sylvans Allé 64
- Postnummer & ort
- 27198 YSTAD
- Registrerat namn
- Tre Vind ABReg 2000-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,1 mkr
▼ 22,4 %Årets resultat
873 tkr
▼ 25,0 %Tillgångar
6,0 mkr
▼ 39,8 %Eget kapital
3,7 mkr
▼ 45,7 %Soliditet
89,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▼ 75,7 %Totala skulder
234 tkr
▼ 84,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 117 368 | 4 018 155 | 6 868 000 | 3 999 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 619 194 | 2 430 415 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 498 174 | 1 726 033 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 527 091 | 1 922 233 | 4 967 000 | 2 665 000 |
| Resultat före skatt | 1 123 091 | 1 472 233 | - | - |
| Årets resultat | 873 236 | 1 163 695 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 000 000 | 4 000 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 000 477 | 5 961 775 | - | - |
| Kassa & bank | 1 124 189 | 4 628 242 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 000 477 | 9 961 775 | - | - |
| Eget kapital | 3 712 582 | 6 839 346 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 233 895 | 1 472 429 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,0 % | 82,0 % | 77,0 % | 89,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,9 mkr (2022) till 3,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 873 tkr, en nettomarginal på 28,0 %.
- Soliditeten var 89,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
48,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
28,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
23,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB