Aktivt företag
Turbogruppen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Företaget skall bedriva uthyrning av fordon och släp, förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Carl Gustafs Väg 16 lgh 1103
- C/o
- c/o Topalli
- Postnummer & ort
- 21146 MALMÖ
- Registrerat namn
- Turbogruppen ABReg 2021-10-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 156,4 %Årets resultat
489 tkr
▲ 2721,1 %Tillgångar
3,9 mkr
▲ 54,7 %Eget kapital
417 tkr
▲ 868,0 %Soliditet
10,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
18 tkr
▲ 18561,1 %Totala skulder
3,5 mkr
▲ 40,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 049 052 | 2 358 862 | 49 998 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 4 383 679 | 1 239 751 | 81 350 | - |
| Personalkostnader | 114 951 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 688 857 | 18 143 | −114 090 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 615 064 | 17 328 | −114 256 | 0 |
| Resultat före skatt | 615 064 | 17 328 | −114 256 | 0 |
| Årets resultat | 488 836 | 17 328 | −114 256 | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 953 000 | 1 612 974 | 1 199 402 | - |
| Omsättningstillgångar | 924 871 | 893 808 | 209 716 | 0 |
| Kassa & bank | 17 728 | 95 | 64 474 | 0 |
| Summa tillgångar | 3 877 871 | 2 506 782 | 1 409 118 | 0 |
| Eget kapital | 416 907 | 43 071 | 25 744 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | 461 315 | - | 1 310 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 999 649 | 2 463 710 | 73 374 | 0 |
| Soliditet (%) | 10,8 % | 1,7 % | 1,8 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 156,4 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 489 tkr, en nettomarginal på 8,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 10,8 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,31).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+156,4 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
117,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-09-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB