Aktivt företag
Värnhems Cyklar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Försäljning av cyklar och scootrar och reservdelar samt reparationer.
- Registrerat
- 26 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- SALLERUPSVÄGEN 2
- C/o
- c/o Värnhems Cyklar
- Postnummer & ort
- 21218 MALMÖ
- Registrerat namn
- Värnhems Cyklar ABReg 2022-01-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,1 mkr
▲ 20,2 %Årets resultat
488 tkr
▲ 857,3 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 39,6 %Eget kapital
633 tkr
▲ 336,1 %Soliditet
28,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
473 tkr
▲ 3068,5 %Totala skulder
1,9 mkr
▲ 4,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 061 324 | 5 041 900 | 4 757 502 | 2 031 765 |
| Övriga externa kostnader | 899 700 | 834 281 | - | - |
| Personalkostnader | 2 367 827 | 2 503 978 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 844 871 | −145 137 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 847 034 | −142 882 | 199 621 | 313 636 |
| Resultat före skatt | 625 195 | −64 449 | - | - |
| Årets resultat | 488 100 | −64 449 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 585 854 | 719 812 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 214 905 | 1 285 982 | - | - |
| Kassa & bank | 473 026 | 14 929 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 800 759 | 2 005 794 | - | - |
| Eget kapital | 633 337 | 145 236 | - | - |
| Långfristiga skulder | 870 277 | 1 077 996 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 075 306 | 782 562 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,9 % | 7,2 % | 13,6 % | 13,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 6,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 488 tkr, en nettomarginal på 8,1 %.
- Soliditeten var 28,9 % vid årets slut, upp från 13,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+44,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
77,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB