Aktivt företag
Växjö Isolering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Bolaget skall bedriva ventilationsarbeten och andra bygginstallationer inom främst isolering i byggnader och andra byggprojekt samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43230 Installation av isolering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stora Räppevägen 62, Port 41
- Postnummer & ort
- 35274 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Växjö Isolering ABReg 2021-01-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,4 mkr
▲ 41,1 %Årets resultat
6 tkr
▼ 98,3 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 30,1 %Eget kapital
416 tkr
▲ 1,6 %Soliditet
25,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
183 tkr
▼ 7,8 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 36,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 388 083 | 4 528 364 | 2 855 654 | 920 868 |
| Övriga externa kostnader | 968 981 | 728 399 | 329 672 | 116 666 |
| Personalkostnader | 2 629 931 | 1 448 392 | 1 005 215 | 457 372 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 13 377 | 502 146 | 239 704 | 154 782 |
| Resultat e. fin. poster | −2 006 | 496 382 | 236 629 | 154 649 |
| Resultat före skatt | 17 994 | 476 382 | 236 629 | 154 649 |
| Årets resultat | 6 465 | 373 974 | 187 433 | 122 742 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 77 428 | 106 952 | 9 591 | 12 218 |
| Omsättningstillgångar | 1 528 357 | 2 189 908 | 802 423 | 441 024 |
| Kassa & bank | 182 527 | 197 909 | 147 218 | 1 460 |
| Summa tillgångar | 1 605 785 | 2 296 860 | 812 014 | 453 242 |
| Eget kapital | 415 615 | 409 149 | 335 175 | 147 742 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 190 170 | 1 867 711 | 476 839 | 305 500 |
| Soliditet (%) | 25,9 % | 18,5 % | 41,3 % | 33,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 921 tkr (2021) till 6,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 25,9 % vid årets slut, ned från 33,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, installation av isolering (SNI 43230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+41,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+90,7 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB