Aktivt företag
Ventilation & VVS-Tjänst Norden AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget skall bedriva rengöring utav ventilationssystem, vidare skall bolaget bedriva snickeri, målning och skorstensrenovering samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 september 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 43222 Ventilationsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 82200 Callcenterverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sibyllegatan 32
- Postnummer & ort
- 11443 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- DKMNY VENTILATION & VVS ABReg 2026-04-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
32,5 mkr
▲ 38,4 %Årets resultat
4,3 mkr
▲ 88,7 %Tillgångar
8,7 mkr
▲ 51,0 %Eget kapital
5,3 mkr
▲ 67,0 %Soliditet
64,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▲ 230,8 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 16,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 32 527 939 | 23 498 970 | 19 388 202 | 18 324 656 | 21 435 776 |
| Övriga externa kostnader | 4 800 097 | 4 630 666 | 4 227 410 | 4 221 381 | 4 316 088 |
| Personalkostnader | 9 879 517 | 6 999 654 | 6 076 115 | 5 731 578 | 6 719 274 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 865 997 | 2 945 125 | 1 835 208 | 953 901 | 1 815 019 |
| Resultat e. fin. poster | 5 837 559 | 2 904 069 | 1 817 979 | 954 454 | 1 814 759 |
| Resultat före skatt | 5 467 559 | 2 904 069 | 1 817 979 | 954 454 | 1 814 759 |
| Årets resultat | 4 336 541 | 2 298 216 | 1 436 964 | 754 566 | 1 437 100 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 453 814 | 2 491 733 | 841 474 | 745 445 | 487 122 |
| Omsättningstillgångar | 6 228 831 | 3 258 804 | 3 740 442 | 2 284 986 | 3 814 559 |
| Kassa & bank | 3 001 961 | 907 595 | 1 346 375 | 695 471 | 1 159 929 |
| Summa tillgångar | 8 682 645 | 5 750 537 | 4 581 916 | 3 030 431 | 4 301 681 |
| Eget kapital | 5 326 289 | 3 189 748 | 2 241 531 | 1 304 566 | 1 837 100 |
| Långfristiga skulder | 114 696 | 323 456 | 435 668 | 120 726 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 871 660 | 2 237 333 | 1 904 717 | 1 605 139 | 2 464 581 |
| Soliditet (%) | 64,7 % | 55,5 % | 48,9 % | 43,0 % | 42,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 18,3 mkr (2022) till 32,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4,3 mkr, en nettomarginal på 13,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 64,7 % vid årets slut, upp från 43,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+38,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,17
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-05-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB