Aktivt företag
Vetlanda Highland Forest AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-31
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom skogsbranschen av typen skogsbruksplaner och biologiska inventeringar samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 juni 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02400 Stödverksamhet avseende skogsbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- storgatan 12
- Postnummer & ort
- 57432 VETLANDA
- Registrerat namn
- Vetlanda Highland Forest ABReg 2014-06-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 2,4 %Årets resultat
94 tkr
▼ 19,0 %Tillgångar
733 tkr
▲ 0,2 %Eget kapital
511 tkr
▲ 22,6 %Soliditet
70,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
245 tkr
▼ 24,7 %Totala skulder
222 tkr
▼ 19,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 284 679 | 1 254 299 | 981 954 | 1 022 000 | 1 067 000 |
| Övriga externa kostnader | 460 731 | 450 024 | 391 202 | - | - |
| Personalkostnader | 650 998 | 563 828 | 571 314 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 78 160 | 178 352 | −49 939 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 78 488 | 177 429 | −52 492 | 89 000 | 257 000 |
| Resultat före skatt | 118 818 | 136 481 | 13 001 | - | - |
| Årets resultat | 94 290 | 116 439 | 13 001 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 52 348 | 114 848 | 177 348 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 680 971 | 617 250 | 285 336 | - | - |
| Kassa & bank | 245 370 | 325 697 | 16 916 | - | - |
| Summa tillgångar | 733 319 | 732 098 | 462 684 | - | - |
| Eget kapital | 510 974 | 416 684 | 300 245 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 221 727 | 274 466 | 162 439 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,0 % | 61,0 % | 65,0 % | 64,0 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 982 tkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,0 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende skogsbruk (SNI 02400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vetlanda
Andra registrerade bolag med säte i Vetlanda.
- 4S FOOD Sweden ABAB
- A Cson Invest ABAB
- A M Plåt & Ventilation ABAB
- A Thylens försäljnings ABAB
- A-bygg i Vetlanda ABAB
- AB Boken VetlandaAB
- ACA projekt ABAB
- Acrinova Battfast 4 ABAB