Aktivt företag
Vistträsk Entreprenad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva vägentreprenadarbeten, vägunderhåll ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 april 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42110 Anläggning av vägar och motorvägar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Triangelgatan 13
- Postnummer & ort
- 94291 VISTTRÄSK
- Registrerat namn
- Vistträsk Entreprenad ABReg 1996-02-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,1 mkr
▲ 3,6 %Årets resultat
285 tkr
▲ 8,4 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 1,7 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 13,0 %Soliditet
84,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 17,4 %Totala skulder
437 tkr
▼ 21,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 140 854 | 2 066 929 | 2 076 000 | 2 452 000 | 2 364 000 |
| Övriga externa kostnader | 373 310 | 421 694 | - | - | - |
| Personalkostnader | 412 293 | 410 867 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 252 010 | 259 872 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 252 630 | 260 456 | 446 000 | 529 000 | 452 000 |
| Resultat före skatt | 362 486 | 351 002 | - | - | - |
| Årets resultat | 285 050 | 263 020 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 203 102 | 1 104 237 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 057 526 | 2 102 285 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 599 160 | 1 362 706 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 3 260 628 | 3 206 522 | - | - | - |
| Eget kapital | 2 470 850 | 2 185 800 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 213 046 | 312 583 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 223 630 | 245 182 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 84,0 % | 80,0 % | 84,0 % | 84,0 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 3,6 % jämfört med 2025, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 285 tkr, en nettomarginal på 13,3 %.
- Soliditeten var 84,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−2,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
11,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vistträsk
Andra registrerade bolag med säte i Vistträsk.
- Bohlins BMM AktiebolagAB
- Bröderna Nilsson Bygg & Montering AktiebolagAB
- ByggSamme ABAB
- Byggtjänst Norr Älvsbyn ABAB
- Café Stjärnan EbeneserförsamlingenI
- Dennis Åberg Rör ABAB
- EÅM Förvaltning AktiebolagAB
- Falken 1 i Älvsbyn ABAB