Aktivt företag
VRC Västerås AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva elcykelförsäljning i butiksmiljö samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hallsta Gårdsgata 11-15
- Postnummer & ort
- 72138 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- VRC Västerås ABReg 2022-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,6 mkr
▼ 34,6 %Årets resultat
-917 tkr
▼ 740,1 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 2,8 %Eget kapital
-751 tkr
▼ 553,1 %Soliditet
-45,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
368 tkr
▲ 111,8 %Totala skulder
2,4 mkr
▲ 57,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 611 467 | 5 522 134 |
| Övriga externa kostnader | 1 757 017 | 1 361 960 |
| Personalkostnader | 494 100 | 601 484 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −882 815 | −77 356 |
| Resultat e. fin. poster | −917 183 | −109 178 |
| Resultat före skatt | −917 183 | −109 178 |
| Årets resultat | −917 183 | −109 178 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 642 419 | 1 690 219 |
| Kassa & bank | 368 242 | 173 877 |
| Summa tillgångar | 1 642 419 | 1 690 219 |
| Eget kapital | −751 361 | 165 822 |
| Långfristiga skulder | 282 751 | 358 618 |
| Kortfristiga skulder | 2 111 029 | 1 165 779 |
| Soliditet (%) | -45,7 % | 9,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 917 tkr, en nettomarginal på −25,4 %.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−751 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,78).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−24,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−25,4 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
0,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB