Aktivt företag
W.A. Bolin Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-10
Bolaget bedriver tillverkning och försäljning av silver-, juvels- och guldsmedsvaror, smyckeauktioner samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 juli 1925
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47771 Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- BOX, 24150
- Postnummer & ort
- 10451 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- W.A. Bolin AktiebolagReg 1960-12-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processFRUHOR-AVSLAVOMFO
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,5 mkr
▲ 108,1 %Årets resultat
184 tkr
▲ 230,3 %Tillgångar
6,8 mkr
▲ 3,4 %Eget kapital
3,7 mkr
▲ 5,3 %Soliditet
53,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
352 tkr
▲ 453,1 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 1,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 7 510 435 | 3 609 117 | 3 739 035 | 7 619 953 |
| Övriga externa kostnader | 2 327 107 | 2 243 844 | - | - |
| Personalkostnader | 623 357 | 641 385 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 246 105 | −19 604 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 184 392 | −141 501 | 202 343 | 1 804 588 |
| Resultat före skatt | 184 392 | −141 501 | - | - |
| Årets resultat | 184 392 | −141 501 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 70 028 | 116 485 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 775 499 | 6 502 450 | - | - |
| Kassa & bank | 352 135 | 63 660 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 845 527 | 6 618 935 | - | - |
| Eget kapital | 3 667 346 | 3 482 954 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 178 181 | 3 135 981 | - | - |
| Soliditet (%) | 53,6 % | 52,6 % | 56,7 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 108,1 % jämfört med 2023, till 7,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 184 tkr, en nettomarginal på 2,5 %.
- Soliditeten var 53,6 % vid årets slut, upp från 46,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+108,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,5 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-14
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-21
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB