Aktivt företag
Webster Body Therapy Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är hälso- och friskvård, personlig träning, konsultverksamhet och utbildning inom hälso- och friskvård, handel med produkter inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skepparevägen 2
- C/o
- C/o Webster Body Therapy AB
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Webster Body Therapy AktiebolagReg 2022-04-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▲ 16,2 %Årets resultat
1 tkr
▲ 122,1 %Tillgångar
707 tkr
▼ 40,1 %Eget kapital
17 tkr
▲ 7,8 %Soliditet
2,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
68 tkr
▼ 58,6 %Totala skulder
690 tkr
▼ 40,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 117 296 | 1 822 517 | 217 233 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 002 235 | 953 182 | 121 231 | - | 2 990 |
| Personalkostnader | 558 962 | 315 936 | 44 379 | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 28 844 | 40 690 | 5 375 | - | −2 990 |
| Resultat e. fin. poster | 11 491 | 2 275 | 1 852 | −2 990 | −2 990 |
| Resultat före skatt | 11 491 | 2 275 | 1 852 | - | −2 990 |
| Årets resultat | 1 251 | −5 653 | −376 | - | −2 990 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 271 015 | 317 405 | 176 378 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 436 109 | 863 423 | 414 642 | - | 22 010 |
| Kassa & bank | 67 596 | 163 083 | 84 260 | - | 15 133 |
| Summa tillgångar | 707 124 | 1 180 828 | 591 020 | - | 22 010 |
| Eget kapital | 17 232 | 15 981 | 21 634 | - | 22 010 |
| Långfristiga skulder | 353 630 | 574 037 | 288 330 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 336 262 | 590 810 | 281 056 | - | - |
| Soliditet (%) | 2,4 % | 1,4 % | 3,7 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 217 tkr (2023) till 2,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1 tkr, en nettomarginal på 0,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 2,4 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, sport- och fritidsutbildning (SNI 85510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+212,2 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB