Aktivt företag
Werthéns Lantbruksaktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget skall idka djur- och växtproduktion samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 april 1991
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01410 Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- St. Hallebo
- Postnummer & ort
- 56600 HABO
- Registrerat namn
- Werthéns LantbruksaktiebolagReg 1991-04-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,8 mkr
▼ 2,4 %Årets resultat
378 tkr
▼ 53,5 %Tillgångar
19,9 mkr
▲ 0,8 %Eget kapital
6,5 mkr
▲ 3,6 %Soliditet
58,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▲ 28,8 %Totala skulder
6,9 mkr
▲ 0,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 777 950 | 13 086 826 | 10 368 656 | 10 428 324 | 9 872 937 |
| Övriga externa kostnader | 3 711 621 | 3 875 993 | 2 640 596 | 3 158 566 | - |
| Personalkostnader | 2 180 345 | 2 314 177 | 2 177 785 | 2 039 601 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 436 499 | 1 748 960 | 1 137 896 | 1 095 463 | - |
| Resultat e. fin. poster | 393 564 | 1 752 298 | 1 158 798 | 1 080 645 | 1 084 256 |
| Resultat före skatt | 476 762 | 999 850 | 1 084 496 | 418 645 | - |
| Årets resultat | 377 878 | 812 430 | 865 288 | 333 159 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 732 586 | 11 593 894 | 10 916 576 | 11 833 211 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 190 480 | 8 180 824 | 8 012 014 | 7 175 994 | - |
| Kassa & bank | 3 987 352 | 3 094 737 | 3 733 850 | 3 577 917 | - |
| Summa tillgångar | 19 923 066 | 19 774 718 | 18 928 590 | 19 009 205 | - |
| Eget kapital | 6 544 285 | 6 316 407 | 5 603 977 | 4 888 689 | - |
| Långfristiga skulder | 5 700 000 | 5 700 000 | 5 700 000 | 6 805 550 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 217 229 | 1 213 561 | 1 832 311 | 1 596 966 | - |
| Soliditet (%) | 58,6 % | 58,2 % | 53,9 % | 49,4 % | 44,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,4 % jämfört med 2023, till 12,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 378 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 58,6 % vid årets slut, upp från 49,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,7 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-10-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Habo
Andra registrerade bolag med säte i Habo.
- 1048 SVERIGE ABAB
- 1969 Holding ABAB
- 2MK i Habo ABAB
- 3nds Nordic ABAB
- 42K ABAB
- A & I Fredrikssons Åkeri AktiebolagAB
- Aabakken Coaching Development ABAB
- AB Scandinavian klinker and new floorAB