Aktivt företag
Wifetrap AB
Översikt
Ombyggnad och renovering av fastigheter. Cafeverksamhet, försäljning av kaffe, dricka, bullar, glass, godis. Uthyrning av släpkärror & byggställning. Uthyrning av lokaler. Handel med begagnade varor. Äga & förvalta fast egendom.
- Registrerat
- 18 april 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47792 Detaljhandel med övriga begagnade varor
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogsrydsvägen 116
- Postnummer & ort
- 50670 FRUFÄLLAN
- Registrerat namn
- Wifetrap ABReg 2019-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 4,7 %Årets resultat
43 tkr
▼ 14,2 %Tillgångar
611 tkr
▲ 12,1 %Eget kapital
391 tkr
▲ 12,2 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
405 tkr
▼ 10,2 %Totala skulder
221 tkr
▲ 11,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 022 236 | 2 120 948 | 1 869 878 | 1 879 013 | 1 484 874 |
| Övriga externa kostnader | 430 331 | 413 272 | 428 702 | 470 064 | 528 569 |
| Personalkostnader | 437 376 | 486 375 | 459 503 | 385 133 | 421 049 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 52 889 | 58 555 | 36 376 | 69 378 | 26 171 |
| Resultat e. fin. poster | 53 567 | 62 299 | 41 916 | 69 467 | 26 106 |
| Resultat före skatt | 53 567 | 62 299 | 41 916 | 69 467 | 26 106 |
| Årets resultat | 42 538 | 49 563 | 33 322 | 55 161 | 18 892 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 120 986 | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 490 499 | 545 581 | 483 879 | 438 414 | 472 356 |
| Kassa & bank | 405 405 | 451 509 | 408 765 | 326 364 | 323 550 |
| Summa tillgångar | 611 485 | 545 581 | 483 879 | 438 414 | 472 356 |
| Eget kapital | 390 961 | 348 423 | 298 860 | 265 537 | 210 377 |
| Långfristiga skulder | 149 172 | 132 536 | 130 742 | 90 988 | 193 488 |
| Kortfristiga skulder | 71 352 | 64 622 | 54 277 | 81 889 | 68 491 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 64,0 % | 62,0 % | 61,0 % | 45,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,7 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med övriga begagnade varor (SNI 47792). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frufällan
Andra registrerade bolag med säte i Frufällan.
- AC Intressenter ABAB
- AC Ljungcrantz ABAB
- Alder Ness ABAB
- ALFF design ABAB
- ANCA Real Estate ABAB
- ANCA Real Estate Holding ABAB
- Anders Heland Investment & konsult ABAB
- Anki Bengtsson ABAB