Aktivt företag
Wissings Guld i Västerås AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning av guldsmedsvaror, äga och förvalta aktier och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47771 Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Köpmangatan 3
- Postnummer & ort
- 72215 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Wissings Guld i Västerås ABReg 2004-08-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,2 mkr
▲ 31,3 %Årets resultat
333 tkr
▲ 152,9 %Tillgångar
5,2 mkr
▲ 2,2 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 20,1 %Soliditet
39,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Totala skulder
3,2 mkr
▼ 6,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 220 026 | 7 021 004 | 6 955 000 | 6 838 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 032 980 | 802 076 | - | - |
| Personalkostnader | 1 969 682 | 1 610 332 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 523 522 | 290 890 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 412 449 | 131 702 | −175 000 | −395 000 |
| Resultat före skatt | 412 449 | 131 702 | - | - |
| Årets resultat | 333 035 | 131 702 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 387 722 | 271 646 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 772 495 | 4 778 132 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 5 160 217 | 5 049 778 | - | - |
| Eget kapital | 1 988 985 | 1 655 950 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 598 070 | 1 765 174 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 573 162 | 1 628 654 | - | - |
| Soliditet (%) | 39,0 % | 33,0 % | 30,0 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,8 mkr (2022) till 9,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 333 tkr, en nettomarginal på 3,6 %.
- Soliditeten var 39,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB