XLNT Food & Service AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tillverkning av livsmedel i form av kyld hälsoinriktad färdigmat till privatpersoner, företag, konsument, tillverkning av delikatesser med försäljning i lösvikt och förpackning till detaljister och grossister, import av livsmedel, grossistverksamhet av livsmedel, försäljning av livsmedel, personalrekrytering, agera som underleverantör och legotillverkare till externa bolag, catering, utföra städ- och övriga hemtjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 april 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 46321 Partihandel med kött och köttvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bäckvägen 19A
- Postnummer & ort
- 83772 DUVED
- Registrerat namn
- XLNT Food & Service ABReg 2018-08-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 049 016 | 2 201 480 | 3 251 421 | 3 219 687 | 638 804 |
| Övriga externa kostnader | 89 402 | 176 996 | 303 470 | - | 91 600 |
| Personalkostnader | 6 118 | 153 341 | 438 095 | - | 7 987 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 88 395 | −96 894 | 10 059 | - | 10 728 |
| Resultat e. fin. poster | 88 446 | −98 373 | 9 877 | 223 999 | 8 965 |
| Resultat före skatt | 88 446 | −98 373 | 9 877 | - | 8 965 |
| Årets resultat | 65 074 | −98 373 | 9 877 | - | 2 433 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 37 398 | 89 366 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 240 407 | 182 145 | 240 632 | - | 112 288 |
| Kassa & bank | 118 409 | 29 566 | 168 098 | - | 49 216 |
| Summa tillgångar | 240 407 | 219 543 | 329 998 | - | 112 288 |
| Eget kapital | 143 950 | 78 877 | 177 249 | - | 42 367 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 10 422 |
| Kortfristiga skulder | 40 457 | 84 667 | 96 749 | - | 59 499 |
| Soliditet (%) | 78,4 % | 56,2 % | 67,2 % | 41,9 % | 37,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,3 mkr (2024) till 2,0 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 65 tkr, en nettomarginal på 3,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 78,4 % vid årets slut, upp från 41,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Duved
Andra registrerade bolag med säte i Duved.
- 19 Nitton ABAB
- A.Isaksson Åre ABAB
- Acriseigan ABAB
- Acrisolutio ABAB
- Adgie Consulting ABAB
- Aevi Wellness ABAB
- Ahlbergs hårvård ABAB
- Airway Med International ABAB