Aktivt företag

Ytterby Bensinstation AB

AB Org.nr 5567134225
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva handel med petroleum och dagligvaror samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
20 oktober 2006
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 47300 Detaljhandel med drivmedel
Bransch (SNI)
SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hollandsgatan 1
Postnummer & ort
44250 YTTERBY
Registrerat namn
Ytterby Bensinstation ABReg 2006-11-29

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2023
Omsättning
14,1 mkr
▲ 13,6 %
Årets resultat
153 tkr
▲ 59,1 %
Tillgångar
2,6 mkr
▲ 13,8 %
Eget kapital
887 tkr
▲ 13,1 %
Soliditet
45,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
899 tkr
▼ 30,2 %
Totala skulder
1,3 mkr
▲ 24,0 %
Nyckeltal 20232022202120202019
Resultaträkning
Nettoomsättning 14 118 189 12 425 441 14 008 761 13 814 968 13 486 000
Övriga externa kostnader 2 739 624 2 608 911 2 671 763 2 414 375 -
Personalkostnader 3 488 433 3 540 464 3 552 450 3 291 555 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 208 981 37 265 586 086 847 367 -
Resultat e. fin. poster 155 894 36 977 586 557 848 238 554 000
Resultat före skatt 205 894 136 977 586 557 748 238 -
Årets resultat 153 016 96 204 455 902 578 245 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 14 822 22 289 29 755 41 559 -
Omsättningstillgångar 2 566 010 2 245 086 2 963 967 2 708 001 -
Kassa & bank 899 334 1 288 543 2 018 860 1 900 788 -
Summa tillgångar 2 580 832 2 267 375 2 993 722 2 749 560 -
Eget kapital 886 741 783 725 1 087 521 1 031 618 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 1 344 091 1 083 650 1 406 201 1 187 503 -
Soliditet (%) 45,1 % 48,6 % 50,0 % 52,0 % 47,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2023
  • Omsättningen ökade med 13,6 % jämfört med 2022, till 14,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 153 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 45,1 % vid årets slut, ned från 52,0 % (2020).
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,6 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+1,2 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
17,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Ytterby Bensinstation AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-26 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ytterby

Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.

Alla företag i Ytterby →