Aktivt företag
Zanvad AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom områdena försäljning, marknadsföring, affärsutveckling och organisation, idka handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 februari 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Signalvägen 11
- C/o
- c/o Daniel Lindström
- Postnummer & ort
- 50670 FRUFÄLLAN
- Registrerat namn
- Zanvad ABReg 2015-02-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
40 tkr
▼ 84,0 %Årets resultat
2 tkr
▼ 98,9 %Tillgångar
61 tkr
▼ 82,3 %Eget kapital
52 tkr
▼ 76,4 %Soliditet
85,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
6 tkr
▼ 98,2 %Totala skulder
9 tkr
▼ 92,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 40 000 | 250 000 | 300 001 | 200 000 | 255 196 |
| Övriga externa kostnader | 11 199 | 34 892 | 11 271 | 10 192 | 60 220 |
| Personalkostnader | 24 000 | - | 0 | 16 000 | 8 198 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 801 | 215 108 | 288 730 | 173 808 | 160 540 |
| Resultat e. fin. poster | 2 864 | 214 243 | 288 344 | 173 208 | 160 357 |
| Resultat före skatt | 2 864 | 214 243 | 288 344 | 173 208 | 160 357 |
| Årets resultat | 1 876 | 169 931 | 228 664 | 137 406 | 126 040 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 60 849 | 344 086 | 448 815 | 336 449 | 289 170 |
| Kassa & bank | 6 089 | 339 355 | 313 533 | 262 383 | 89 170 |
| Summa tillgångar | 60 849 | 344 086 | 448 815 | 336 449 | 289 170 |
| Eget kapital | 51 957 | 220 081 | 285 150 | 216 486 | 179 080 |
| Långfristiga skulder | 962 | 962 | - | 0 | 55 962 |
| Kortfristiga skulder | 7 930 | 123 043 | 163 665 | 119 963 | 54 128 |
| Soliditet (%) | 85,4 % | 64,0 % | 63,5 % | 64,3 % | 61,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 300 tkr (2022) till 40 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 85,4 % vid årets slut, upp från 64,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−84,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−37,1 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
7,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Frufällan
Andra registrerade bolag med säte i Frufällan.
- AC Intressenter ABAB
- AC Ljungcrantz ABAB
- Alder Ness ABAB
- ALFF design ABAB
- ANCA Real Estate ABAB
- ANCA Real Estate Holding ABAB
- Anders Heland Investment & konsult ABAB
- Anki Bengtsson ABAB