ZELK Energy AB (publ)
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att, själv eller genom dotterbolag, producera och sälja vätgas, samt möjliggöra förnybara energilösningar som innebär sektoriell koppling av el, värme och energibärare och transport, initialt för kommuner och därefter andra privata och offentliga institutioner. Företaget installerar, äger och driver kraftverk för produktion av grön el och maskiner för produktion av väte. Företaget producerar inte sådana maskiner men skräddarsyr utrustning för specifika kund- situationer. Företaget ska också jämte detta bedriva övrig förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 35120 Generering av elektricitet från förnybara energikällor
- Bransch (SNI)
- SNI 35210 Framställning av gas
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fredsgränd 11 lgh 1502
- C/o
- c/o Joachim Karthäuser
- Postnummer & ort
- 17272 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- ZELK Energy AB (publ)Reg 2021-07-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 842 206 | 2 886 954 | 1 038 988 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 696 051 | 2 588 482 | 3 741 879 | - |
| Personalkostnader | 5 900 | 10 145 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 140 342 | 288 569 | 89 631 | - |
| Resultat e. fin. poster | 12 119 | 250 337 | 109 060 | −180 000 |
| Resultat före skatt | 12 119 | 250 337 | 109 060 | - |
| Årets resultat | 6 590 | 187 316 | 109 060 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 7 618 992 | 7 618 992 | 7 580 617 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 095 815 | 3 648 205 | 1 413 488 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 11 714 807 | 11 267 197 | 8 994 105 | 2 044 000 |
| Eget kapital | 8 825 313 | 8 818 723 | 8 631 406 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 889 494 | 2 448 474 | 362 699 | - |
| Soliditet (%) | 75,3 % | 78,3 % | 96,0 % | 74,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 36,2 % jämfört med 2023, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 010 Gruppen 2 ABAB
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 13K0 ABAB
- 180 Affärsutveckling ABAB