Aktivt företag

MF Lackeringar AB

AB Org.nr 5593839466
← Tillbaka

Översikt

Verksamheten ska i huvudsak bedriva billackering men även annan form av sprutmålning på tex. köksluckor.

Registrerat
7 juni 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 95312 Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Bransch (SNI)
SNI 31009 Tillverkning av andra möbler och madrasser
Bransch (SNI)
SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
77790 SMEDJEBACKEN
Registrerat namn
MF Lackeringar ABReg 2022-06-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,8 mkr
▲ 12,6 %
Årets resultat
264 tkr
▲ 11,2 %
Tillgångar
944 tkr
▲ 41,6 %
Eget kapital
740 tkr
▲ 55,6 %
Soliditet
78,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
604 tkr
▲ 82,3 %
Totala skulder
201 tkr
▲ 7,0 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 817 381 1 613 587 1 107 079 198 413
Övriga externa kostnader 898 445 800 364 489 531 -
Personalkostnader 551 964 498 747 392 285 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 333 947 299 486 225 263 -
Resultat e. fin. poster 333 236 299 486 225 267 14 759
Resultat före skatt 333 236 299 486 225 267 -
Årets resultat 264 410 237 773 178 850 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 101 183 134 910 0 -
Omsättningstillgångar 843 181 531 847 394 046 -
Kassa & bank 604 049 331 362 232 741 -
Summa tillgångar 944 364 666 757 394 046 -
Eget kapital 739 823 475 413 237 640 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 200 852 187 655 152 717 -
Soliditet (%) 78,7 % 71,7 % 61,1 % 55,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 1,8 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 264 tkr, en nettomarginal på 14,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 78,7 % vid årets slut, upp från 55,4 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+28,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför MF Lackeringar AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-13 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-24 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Smedjebacken

Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.

Alla företag i Smedjebacken →