Aktivt företag
Rajalakso Konsult AB
Översikt
Bolaget kommer bedriva verksamhet inom mediaförsäljning.
- Registrerat
- 9 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73120 Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Diamantvägen 14
- Postnummer & ort
- 77733 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Rajalakso Konsult ABReg 2020-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▼ 44,5 %Årets resultat
64 tkr
▼ 86,4 %Tillgångar
3,9 mkr
▲ 2,6 %Eget kapital
1,8 mkr
▼ 7,0 %Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,0 mkr
▼ 7,7 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 17,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 253 529 | 2 260 330 | 1 893 000 | 3 063 000 | 2 620 000 |
| Övriga externa kostnader | 241 916 | 379 571 | - | - | - |
| Personalkostnader | 394 260 | 434 760 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 117 353 | 845 999 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 85 791 | 799 833 | 521 000 | 322 000 | 1 624 000 |
| Resultat före skatt | 85 791 | 599 833 | - | - | - |
| Årets resultat | 63 616 | 466 698 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 000 000 | 2 000 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 862 029 | 1 764 872 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 014 530 | 1 099 189 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 3 862 029 | 3 764 872 | - | - | - |
| Eget kapital | 1 812 816 | 1 949 200 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 584 213 | 1 350 672 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 56,0 % | 62,0 % | 61,0 % | 69,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 44,5 % jämfört med 2024, till 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 64 tkr, en nettomarginal på 5,1 %.
- Soliditeten var 56,0 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−25,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2026-08-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-10-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-11-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB