Registrerat, ej verksamt
Skonsam Skogsvård i Ludvika AB
Översikt
Aktiebolaget ska arbeta med skogsförvaltning, skogsentreprenader och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02200 Drivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 77731 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Skonsam Skogsvård i Ludvika ABReg 2020-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
1,1 mkr
▲ 51,1 %Årets resultat
53 tkr
▲ 200,8 %Tillgångar
4,1 mkr
▼ 12,6 %Eget kapital
372 tkr
▲ 18,2 %Soliditet
9,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
452 tkr
▼ 56,6 %Totala skulder
3,7 mkr
▼ 14,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 066 483 | 705 590 | 874 041 | 1 097 410 |
| Övriga externa kostnader | 92 427 | 3 227 | 191 274 | 8 245 |
| Personalkostnader | 568 281 | 15 771 | 36 078 | 65 398 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 74 247 | 27 889 | 146 844 | 205 179 |
| Resultat e. fin. poster | 66 451 | 22 090 | 142 288 | 205 078 |
| Resultat före skatt | 66 451 | 22 090 | 142 288 | 205 078 |
| Årets resultat | 52 762 | 17 540 | 111 841 | 161 194 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 32 000 | 139 762 | 274 525 | 120 435 |
| Omsättningstillgångar | 4 079 024 | 4 563 628 | 1 629 502 | 1 116 652 |
| Kassa & bank | 452 198 | 1 041 458 | 633 872 | 26 152 |
| Summa tillgångar | 4 111 024 | 4 703 390 | 1 904 027 | 1 237 087 |
| Eget kapital | 372 031 | 314 719 | 298 035 | 186 194 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 111 352 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 738 993 | 4 388 671 | 1 494 640 | 1 050 893 |
| Soliditet (%) | 9,0 % | 7,0 % | 16,0 % | 15,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen ökade med 51,1 % jämfört med 2022, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 53 tkr, en nettomarginal på 4,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 9,0 % vid årets slut, ned från 15,0 % (2020).
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,1 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+10,5 % per år
2021 till 2023
Avkastning på eget kapital
14,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
533 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-04-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-10-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB