Aktivt företag
Smedjebackens Biltvätt och Rekond AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fordons- och maskinrekond, tvätt- och städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 77730 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Smedjebackens Biltvätt och Rekond ABReg 2019-11-30
- Registrerat namn
- Bilrekond i SmedjebackenReg 2016-10-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
550 tkr
▼ 4,1 %Årets resultat
49 tkr
▼ 62,8 %Tillgångar
232 tkr
▲ 5,4 %Eget kapital
210 tkr
▲ 30,5 %Soliditet
90,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
78 tkr
▼ 29,9 %Totala skulder
22 tkr
▼ 62,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 550 250 | 573 951 | 552 747 | 353 006 | 369 239 |
| Övriga externa kostnader | 247 633 | 246 077 | 400 728 | - | - |
| Personalkostnader | 771 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 63 697 | 170 872 | 23 785 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 63 514 | 170 065 | 24 282 | −21 874 | −35 493 |
| Resultat före skatt | 63 514 | 170 065 | 35 282 | - | - |
| Årets resultat | 49 024 | 131 673 | 26 643 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 232 291 | 220 404 | 91 002 | - | - |
| Kassa & bank | 77 766 | 110 903 | 43 597 | - | - |
| Summa tillgångar | 232 291 | 220 404 | 91 002 | - | - |
| Eget kapital | 209 926 | 160 902 | 73 599 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 22 365 | 59 502 | 17 403 | - | - |
| Soliditet (%) | 90,4 % | 73,0 % | 80,9 % | 57,9 % | 26,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 4,1 % jämfört med 2024, till 550 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 49 tkr, en nettomarginal på 8,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 90,4 % vid årets slut, upp från 57,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
23,4 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Smedjebackens Biltvätt och Rekond AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-11-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-12-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB