Aktivt företag
Smedjebackens Byggplåt Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva plåtslageri och utföra ventilationsarbeten ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 25530 Metallegoarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kuskgatan 2
- Postnummer & ort
- 77750 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Smedjebackens Byggplåt AktiebolagReg 1988-12-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▼ 11,3 %Årets resultat
-36 tkr
▼ 136,0 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 0,3 %Eget kapital
857 tkr
▼ 4,1 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
703 tkr
▲ 20,9 %Totala skulder
265 tkr
▲ 17,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 017 079 | 3 401 016 | 2 957 712 | 2 663 000 | 2 470 000 |
| Övriga externa kostnader | 968 351 | 1 006 284 | 999 254 | - | - |
| Personalkostnader | 1 065 114 | 828 699 | 869 882 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −36 412 | 99 704 | −65 133 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −36 280 | 100 823 | −64 065 | −268 000 | −595 000 |
| Resultat före skatt | −36 280 | 100 823 | −64 065 | - | - |
| Årets resultat | −36 280 | 100 823 | −64 065 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 57 095 | 107 242 | 81 538 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 064 807 | 1 011 146 | 919 649 | - | - |
| Kassa & bank | 702 564 | 581 249 | 472 114 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 121 902 | 1 118 388 | 1 001 187 | - | - |
| Eget kapital | 856 505 | 892 786 | 791 963 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 265 397 | 225 602 | 209 224 | - | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 80,0 % | 79,0 % | 77,0 % | 78,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 11,3 % jämfört med 2024, till 3,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 36 tkr, en nettomarginal på −1,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, metallegoarbeten (SNI 25530). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−11,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−4,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB