Aktivt företag

Städkvalitet i Gävleborg AB

AB Org.nr 5592416555
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska tillhandahålla tjänster inom lokalvård, trädgårdsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 februari 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 81210 Lokalvård
Bransch (SNI)
SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lokalbacken 9
Postnummer & ort
82392 HOLMSVEDEN
Registrerat namn
Städkvalitet i Gävleborg ABReg 2020-02-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
572 tkr
▼ 27,0 %
Årets resultat
7 tkr
▲ 146,6 %
Tillgångar
246 tkr
▼ 11,9 %
Eget kapital
133 tkr
▲ 5,3 %
Soliditet
54,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
144 tkr
▲ 40,4 %
Totala skulder
113 tkr
▼ 26,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 571 867 783 282 1 086 404 1 204 750 870 616
Övriga externa kostnader 164 233 193 955 252 065 - -
Personalkostnader 386 966 599 087 825 491 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 8 182 −32 254 −21 590 - -
Resultat e. fin. poster 6 671 −34 729 −23 588 120 254 77 509
Resultat före skatt 6 671 −14 329 −2 524 - -
Årets resultat 6 671 −14 329 −2 524 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 29 404 - - - -
Omsättningstillgångar 216 264 278 739 361 783 - -
Kassa & bank 144 126 102 648 103 621 - -
Summa tillgångar 245 668 278 739 361 783 - -
Eget kapital 133 058 126 387 140 716 - -
Långfristiga skulder 50 000 50 000 50 000 - -
Kortfristiga skulder 62 610 102 352 150 667 - -
Soliditet (%) 54,2 % 45,3 % 43,4 % 45,8 % 29,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 572 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 1,2 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 54,2 % vid årets slut, upp från 45,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
572 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Städkvalitet i Gävleborg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-25 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-15 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Holmsveden

Andra registrerade bolag med säte i Holmsveden.

Alla företag i Holmsveden →