Aktivt företag
Storsand Permakultur AB
Översikt
Handel med grönbetesägg och kött. Handel med grönbetesdjur.
- Registrerat
- 14 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 01301 Odling av plantskoleväxter i växthus
- Bransch (SNI)
- SNI 01471 Äggproduktion (för försäljning)
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Storsand 6
- Postnummer & ort
- 77790 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Storsand Permakultur ABReg 2021-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
747 tkr
▲ 20,7 %Årets resultat
110 tkr
▲ 67,1 %Tillgångar
263 tkr
▲ 88,5 %Eget kapital
208 tkr
▲ 111,3 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
263 tkr
▲ 88,5 %Totala skulder
55 tkr
▲ 33,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 746 696 | 618 542 | 285 378 | 68 792 | 61 088 |
| Övriga externa kostnader | 120 569 | 151 080 | 116 459 | - | - |
| Personalkostnader | 488 880 | 384 427 | 198 460 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 136 623 | 70 358 | −50 590 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 136 321 | 69 697 | −51 936 | 1 605 | −11 424 |
| Resultat före skatt | 136 321 | 69 697 | −51 936 | - | - |
| Årets resultat | 109 643 | 65 627 | −51 936 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 11 837 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 262 746 | 139 364 | 39 169 | - | - |
| Kassa & bank | 262 746 | 139 364 | 39 172 | - | - |
| Summa tillgångar | 262 746 | 139 364 | 51 006 | - | - |
| Eget kapital | 208 186 | 98 543 | 32 916 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 54 560 | 40 821 | 18 089 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 70,7 % | 64,5 % | 12,8 % | 12,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 285 tkr (2023) till 747 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 110 tkr, en nettomarginal på 14,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+20,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+61,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
747 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB