Aktivt företag
Svanströms Trä och Ytbehandlingskonsult AB
Översikt
Bolaget ska bedriva sågverksamhet, ytbehandlingskonsult, inköp och försäljning av maskiner och inventarier inom nämnd bransch samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16111 Sågning av trä
- Bransch (SNI)
- SNI 25510 Beläggning och överdragning av metall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jungfrugatan 16
- Postnummer & ort
- 77730 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Svanströms Trä och Ytbehandlingskonsult ABReg 2019-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
65 tkr
▼ 39,4 %Årets resultat
13 tkr
▲ 109,0 %Tillgångar
363 tkr
▼ 11,7 %Eget kapital
345 tkr
▼ 9,6 %Soliditet
95,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
271 tkr
▼ 12,3 %Totala skulder
19 tkr
▼ 37,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 64 674 | 106 639 | 96 278 | 102 000 | 340 000 |
| Övriga externa kostnader | 34 714 | 54 032 | 40 082 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 17 321 | 6 793 | 13 596 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 18 027 | 7 778 | 14 360 | 6 000 | 205 000 |
| Resultat före skatt | 18 027 | 7 778 | 14 360 | - | - |
| Årets resultat | 13 337 | 6 380 | 11 560 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 363 244 | 411 202 | 407 157 | - | - |
| Kassa & bank | 271 443 | 309 423 | 298 283 | - | - |
| Summa tillgångar | 363 244 | 411 202 | 407 157 | - | - |
| Eget kapital | 344 539 | 381 202 | 374 822 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 18 705 | 30 000 | 32 335 | - | - |
| Soliditet (%) | 95,0 % | 93,0 % | 92,0 % | 92,0 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 39,4 % jämfört med 2025, till 65 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 13 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 95,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, sågning av trä (SNI 16111). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−39,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−34,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Svanströms Trä och Ytbehandlingskonsult AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-09-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB