Aktivt företag
Vinsbo Fastighets AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är förvaltning av fastigheter, uthyrning och försäljning av verkstadsmaskiner för mekanisk industri, konsulttjänster inom området mekanisk industri och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 april 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71129 Övrig teknisk konsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vinsbovägen 2
- Postnummer & ort
- 77751 SMEDJEBACKEN
- Registrerat namn
- Vinsbo Fastighets ABReg 2008-11-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
0 kr
Årets resultat
17 tkr
▲ 486,9 %Tillgångar
719 tkr
▼ 38,0 %Eget kapital
679 tkr
▼ 21,3 %Soliditet
97,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
342 tkr
▲ 199,3 %Totala skulder
10 tkr
▼ 96,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 344 018 | 410 000 | 410 000 |
| Övriga externa kostnader | 23 780 | 32 879 | 88 828 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 165 315 | 165 315 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −28 781 | −203 195 | 1 404 173 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 380 | −173 527 | 1 276 930 | 91 000 | 82 000 |
| Resultat före skatt | 20 380 | −3 527 | 1 123 986 | - | - |
| Årets resultat | 16 512 | −4 268 | 891 956 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 338 | 16 339 | 21 340 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 707 843 | 1 143 545 | 1 614 116 | - | - |
| Kassa & bank | 342 459 | 114 403 | 786 341 | - | - |
| Summa tillgångar | 719 181 | 1 159 884 | 1 635 456 | - | - |
| Eget kapital | 679 181 | 862 669 | 1 166 937 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 000 | 247 215 | 248 519 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,8 % | 77,8 % | 82,0 % | 15,9 % | 12,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2026.
- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 97,8 % vid årets slut, upp från 15,9 % (2023).
Avkastning på eget kapital
2,4 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-08-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-09-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Smedjebacken
Andra registrerade bolag med säte i Smedjebacken.
- A & T Dalarna ABAB
- A&L Bilcenter ABAB
- AB Bygg och Kulturmiljö 2020AB
- AB Dentalkronan K.G.PAB
- AB P-O LandinAB
- AB:s Motorsport i Smedjebacken ABAB
- Accountix Sverige ABAB
- AEB Logging ABAB